FAQ

Czy można bezpośrednio u Państwa dokonać zakupów?

Niestety nie, prowadzimy handel hurtowy i bezpośrednich zakupów mogą dokonywać u nas firmy, mające podpisaną z nami umowę handlową.

Gdzie można nabyć Państwa produkty?

Nasze produkty mozna nabyć na terenie całej Polski, każdej hurtowni elektrycznej oraz marketach budowlanych.

Czy produkty przechodzą jakieś badania techniczne?

Tak, wszystkie nasze produkty posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i deklaracje, zgodnie z Dyrektywą Nowego Podejścia. Bez wątpienia nasze produkty zapewniają bezpieczne korystanie z energii elektrycznej.

Jakie rozwiązania są zastosowane w oferowanych seriach?

Pośród naszych serii znajdziecie Państwo serie podtynkowe i natynkowe.

W seriach podtynkowych, w łacznikach dla ułatwienia montażu zastosowaliśmy zaciski bezgwintowe, gdzie mocowanie przewodu następuje poprzez wciśnięcie do zacisku (wyjątkiem są serie As i Akcent), natomiast w gniazdach zastosowaliśmy zaciski gwintowe (wyjątkiem są gniazda pojedyncze w serii Gazela).

W seriach natynkowych stosujemy zarówno dla łączników, jak i gniazd mocowanie za pomocą zacisków gwintowych.

Co oznacza, że osprzęt jest modułowy?

Określenie "osprzęt modułowy" oznacza, że istnieje możliwość zamontowania określonej liczby produktów w jednej ramce i zazwyczaj produkty sprzedawane są bez ramki zewnętrznej, którą należy nabyć oddzielnie. Pośród oferty produktowej OSPEL S.A. znajdują się takie serie podtynkowe, modułowe: As, Sonata, Impresja, Gazela, Ton, Efekt do których oferujemy zewnętrzne ramki w wersji pionowej i poziomej zazwyczaj od pojedynczej do pięciokrotnej w kolorystyce adekwatnej dla danej serii.

Jak zamontować łącznik?

Nasze łączniki są bardzo proste w montażu, część z nich posiada zaciski bezgwitnowe - gdzie przewód montowany jest tylko poprzez jego wciśnięcie do zacisku albo gwintowe poprzez jego przykręcenie.

Pod poniższym linkiem możecie Państwo obejrzeć nasz film instruktażowy na przykładzie łącznika z serii Sonata, jak i również znajdziecie go Państwo na naszej stronie w części "Do obejrzenia"

http://www.youtube.com/watch?v=bQrFwPN8JAs

W jaki sposób wymienić gniazdko elektryczne?

Oferowane przez nas gniazda elektryczne posiadają w znaczącej większości zaciski gwintowe, poniższy link prezentuje jak zamontować gniazdo podtynkowe na przykładzie serii Sonata:

https://www.youtube.com/watch?v=hpLdllzicuo

natomiast po tym linkiem można sprawdzić jak montować gniazdo natynkowe na przykladzie serii Madera:

https://www.youtube.com/watch?v=Gy1f3tQi8gk

Czym różni się gniazdo końcowe od zakończeniowego?

Gniazdo końcowe stosujemy w instancjach równoległych (poszczególne gniazda instalujemy na końcu każdego kabla), natomiast gniazdo zakończeniowe służy do „zakańczania” instalacji szeregowych (montujemy je jako ostatnie z gniazd przelotowych licząc od strony anteny).

Jakie gniazdo RTV kupić? Końcowe czy przelotowe?

Rodzaj zastosowanych gniazd zależy od typu instalacji radiowo telewizyjnej. Jeżeli instalacja poprowadzona jest w sposób szeregowy (od anteny biegnie jeden kabel poprzez poszczególne pomieszczenia) kupujemy gniazda przelotowe, natomiast w przypadku instancji równoległej (od anteny do każdego z pomieszczeń biegnie osobny kabel) należy nabyć gniazda końcowe.

W jaki sposób zasilać wzmacniacz antenowy w przelotowym systemie gniazd?

Gniazda przelotowe z racji charakterystyki ich budowy i działania nie posiadają zdolności „przepuszczania prądu stałego”. Zasilacz antenowy musi być zatem wpięty w kabel koncentryczny pomiędzy anteną a pierwszym gniazdem przelotowym.

Gniazdo RTV-SAT ma tylko jeden zacisk przyłączeniowy a ja mam dwa kable od satelity i anteny naziemnej. Jak to podłączyć?

Jest to bardzo częsty problem wynikający z niewłaściwego wyboru i pochopnego zakupu gniazd. Zadaniem gniazda RTV-SAT jest rozdział zsumowanego sygnału satelitarnego i radiowotelewizyjego płynącego jednym kablem. Jeżeli instalator doprowadził nam sygnał za pomocą dwóch kabli, optymalnym rozwiązaniem jest zakup gniazda RTV-SAT z dwoma wyjściami SAT (oraz wyjściem RTV). Gniazdo to wprawdzie skonstruowane zostało w innym celu, ale posiada możliwość podpięcia dwóch kabli koncentrycznych. Innym rozwiązaniem powyższego problemu jest zsumowanie sygnału z obu anten (np. przy użyciu dodatkowego gniazda rtv-sat podłączonego odwrotnie) i przesłanie go jednym kablem do gniazda które zainstalowane jest przy odbiorniku. Tam sygnał jest ponownie rozdzielony i przesłany do tunera SAT oraz telewizora.

Posiadam tuner satelitarny z możliwością nagrywania. Jakie gniazdo powinienem kupić?

Funkcja nagrywania programów satelitarnych wiąże się nierozerwalnie z zastosowaniem podwójnego konwertera i poprowadzeniem dwóch kabli sygnałowych. Bardzo często w jednym z tych kabli płynie zsumowany sygnał rtv-sat pochodzący z anteny satelitarnej, telewizyjnej i radiowej. Do tego typu instalacji dedykowane jest gniazdo RTV-SAT z dwoma wyjściami SAT.

Jakie gniazdo komputerowe kupić? Kategorię 5e, 6? A może ekranowane?

Kategorie gniazd określają ich zdolność do przesyłania sygnału o określonej częstotliwości. Im wyższa kategoria tym lepsze właściwości przesyłu. Gniazda komputerowe, (a właściwie ich kategoria) powinny być zatem dopasowane do przesyłanego sygnału i okablowania. Obecnie standardem jest kategoria 5e (przystosowana do częstotliwości 100MHz), która jest w zupełności wystarczająca i którą w większości stosuje się w domach jednorodzinnych i małych biurach.

Czy istnieje możliwość poprowadzenia instalacji przelotowej podłączonej do anteny satelitarnej?

Tak, istnieje taka możliwość przy zastosowaniu przelotowych gniazd RTV-SAT. Należy jednak pamiętać, że do takiej instalacji (pomimo występowania w niej kilku gniazd) podłączyć możemy tylko jeden tuner. Z tego powodu jest to rzadko spotykane rozwiązanie. Warto nadmienić że producenci nie zalecają stosowania więcej niż dwóch gniazd RTV-SAT przelotowych w jednym szeregu, gdyż wiąże się to z nadmierną utratą siły sygnału. 

UTP, FTP, STP czym różnią się te kable i jak dobierać do nich gniazda komputerowe?

Powyższa klasyfikacja czteroparowych kabli komputerowych (skrętki) dotyczy sposobu ekranowania kabla.

  • Skrętka UTP – nieekranowana
  • Skrętka FTP - ekranowana folią
  • Skrętka STP – ekranowana folią i siatką.

Istnieją jeszcze inne (lepsze) sposoby ekranowania mianowicie:

Skrętka SFTP – ekranowana każda para folią i dodatkowo całość siatką

  • Skrętka SSTP – ekranowana każda para folią i dodatkowo całość folią i siatką.

Generalnie gniazda dobieramy do istniejącego w instalacji kabla. Jeżeli kabel jest ekranowany (FTP lub STP), również gniazda powinny być typu ekranowanego. W przypadku tych kabli najczęściej stosujemy 5 i 6 kategorię gniazd. Jeżeli w instalacji zastosowany został kabel SFTP lub SSTP, najniższa kategoria zainstalowanego gniazda to 6A (500MHz).