• PlPolski
    • EnEnglish

Łącznik podwójny krzyżowy w służbie wygody domowników

W budynkach wielokondygnacyjnych, mieszkaniach kilkupoziomowych, dużych salonach itp., przydatnym sposobem zapalania i gaszenia światła jest ten przy użyciu łącznika podwójnego krzyżowego. Pozwala on na sterowanie oświetleniem z teoretycznie nieograniczonej ilości miejsc. Jest to praktyczne rozwiązanie wówczas, gdy zachodzi potrzeba włączenia światła w jednej części domu lub mieszkania, ale wygodniej jest je zgasić w innej. W dużych budynkach zarówno mieszkalnych jak i komercyjnych takie rozwiązanie oszczędza czas i poprawia bezpieczeństwo. Ale na tym nie koniec. Montując łącznik podwójny krzyżowy optymalizujemy także miejsce montażu i ograniczamy o połowę liczbę potrzebnych łączników i puszek.

Czym jest łącznik krzyżowy?

Łącznik krzyżowy, powszechnie nazywany włącznikiem krzyżowym, to nic innego jak typ łącznika elektrycznego służącego głównie do sterowania oświetleniem. Nie jest łącznikiem samodzielnym i występuje w instalacjach pomiędzy łącznikami schodowymi.

Włącznika krzyżowego nie należy mylić ze schodowym. Jest on, bowiem rozszerzeniem systemu łączników schodowych i nie działa niezależnie. Jeśli w ciągu komunikacyjnym takim jak klatka schodowa lub korytarz, wymagany jest włącznik krzyżowy, to na początku i końcu instalacji, stosuje się łączniki schodowe. Ale w przypadku, gdy wymagany jest jeszcze jeden łącznik pomiędzy nimi, np. w mieszkaniu trzypoziomowym, wówczas stosuje się właśnie, dodatkowy włącznik krzyżowy.

Łącznik podwójny krzyżowy – schemat

Jak montować łącznik krzyżowy?

Podłączenie wyłącznika krzyżowego ze schodowymi nie jest szczególnie skomplikowane. Właściwe przewody przechodzące przez łączniki krzyżowe należy podpiąć od jednego i od drugiego włącznika schodowego. Te z kolei zawsze znajdują się po obu końcach instalacji.

Podłączenie elektryczne łącznika krzyżowego warto zlecić profesjonaliście. Jednak przy zachowaniu środków bezpieczeństwa i posługując się schematem możemy taką instalację wykonać samodzielnie. Na instrukcji lub dołączonym do produktu rysunku odnajdziemy symbole dwóch strzałek. Jedna skierowana do wewnątrz, oznacza połączenie przewodu zasilającego. Druga, skierowana na zewnątrz, oznacza wyjście z wyłącznika. Instrukcja wyjaśni nam także symbole kolorów przewodów. Przewód neutralny zwykle oznaczony jest kolorem niebieskim, podczas gdy przewód fazowy ma często kolor szary, czarny lub brązowy. Kierując się wskazówkami z łatwością zamontujemy łącznik krzyżowy samodzielnie.  Przewody korespondencyjne pomiędzy łącznikami schodowymi, a krzyżowym, często są w kolorze czerwonym. Kolor ten ułatwia orientację w instalacji, ale nie jest bezwzględną koniecznością.

Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy, zachęcamy do obejrzenia naszego materiału instruktażowego:

https://www.youtube.com/watch?v=RtwWbTS0rp0

 

Włączniki krzyżowe – gdzie szukać solidnych modeli?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli łączników krzyżowych idealnych dla budownictwa wielokondygnacyjnego. W Ospel oferujemy gamę wysokiej jakości łączników w serii Impresja oraz As i Sonata.

Jeżeli są Państwo zainteresowani ofertą łączników podwójnych krzyżowych zapraszamy odwiedzenia sekcji Gdzie Kupić a firmy do kontaktu z Działem Sprzedaży Krajowej