• PlPolski
    • EnEnglish

Czym jest gniazdko hermetyczne?

Czym jest gniazdko hermetyczne?

Bezpieczeństwo Twojej rodziny, pracowników lub klientów Twojego zakładu jest niezaprzeczalnie najważniejsze. Dlatego w pomieszczeniach narażonych na wilgoć lub na kontakt z wodą, czyli w łazienkach, kuchniach, pralniach i miejscach podpiwniczonych stosuje się od wielu lat gniazdka hermetyczne, zwane również gniazdkami bryzgoszczelnymi.

Charakterystyczną cechą gniazdka hermetycznego jest zintegrowana z gniazdkiem klapka zabezpieczająca.  Blokuje ona skutecznie napływ intensywnej wilgoci lub kropli wody bezpośrednio do kontaktu elektrycznego. Gniazdka hermetyczne są również stosowane w szkołach i przedszkolach, ponieważ utrudniają one bezpośredni dostęp dzieci do kontaktu i niwelują ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

Cechy dobrego gniazdka hermetycznego

Oprócz wspomnianej już klapki zabezpieczającej, gniazdka hermetyczne powinny być wyposażone dodatkowo w wysokiej jakości uszczelkę. W razie zalania pomieszczenia uszczelka zapobiegnie ryzyku spięcia elektrycznego, izolując gniazdko od większej ilości wody. Uszczelka powinna być wykonana z dobrej jakości tworzywa, dzięki któremu będzie  bezpiecznie służyć przez wiele lat.

Na koniec nie zapominajmy o walorach estetycznych. Gniazdka bryzgoszczelne są obecnie dostępne w różnych kolorach i modelach, więc  mogą pasować do większości wnętrz, bez względu na styl pomieszczenia. 

Na-, czy podtynkowe?

Gniazdka hermetyczne natynkowe – są to gniazdka, których puszkę instaluje się bezpośrednio na powierzchni ściennej bez konieczności prowadzenia przewodów elektrycznych w ścianie. Gniazdka takie używane były dotychczas głównie w garażach, piwnicach i magazynach. Ostatnio jednak, wraz z nadejściem mody na styl industrialny, gniazdka te stały się popularne wśród projektantów wnętrz i coraz częściej widać je w nowoczesnych aranżacjach.

Gniazdka hermetyczne podtynkowe są gniazdkami, które instaluje się w ścianie. Ich przewody instalacyjne są całkowicie ukryte. Gniazdka te najczęściej wykorzystuje się w mieszkaniach i domach oraz wszędzie tam, gdzie zależy nam na dyskretnym wyglądzie kontaktów.

                  

Uziemienie dla gniazdek hermetycznych

Uziemienie uniemożliwia długotrwałe utrzymywanie się potencjału elektrycznego na obudowach urządzeń elektrycznych. Jest to system zabezpieczający, którego celem jest zapewnienie bezpiecznej i prawidłowej pracy sprzętów elektrycznych.  Dzięki modelom wyposażonym w uziemienie chronimy lepiej nasze sprzęty elektryczne.  Podłączone do źródła zasilania urządzenia nie ulegną uszkodzeniu, gdy nastąpi przebicie.

Typy gniazdek hermetycznych według stopnia bezpieczeństwa

Spotykamy się z wieloma oznaczeniami gniazdek hermetycznych: IP44 , IP45, IP55 i IP65. Klasyfikacja IP to- najprościej ujmując- rozróżnienie stopni ochrony urządzeń elektrycznych, które są gwarantowane przez obudowy tych urządzeń. I tak:

IP44 to:

  • ochrona przed drobinami ciał obcych większymi niż 1mm
  • ochrona przed rozbryzgami wody

IP45 to:

  • ochrona przed drobinami ciał obcych większymi niż 1mm
  • ochrona przed strugą wody równą 12,5 l/min laną na obudowę gniazdka

IP55 to:

  • ochrona przed pyłem
  • ochrona przed strugą wody równą 12,5 l/min laną na obudowę gniazdka

IP65

  • całkowita ochrona przed wpływem pyłów i kurzu
  • ochrona przed strugą wody równą 12,5 l/min laną na obudowę gniazdka

W zależności od pomieszczenia, które wyposażamy w gniazdka bryzgoszczelne, warto przemyśleć, który stopień ochrony będzie dla nas odpowiedni i rzeczywiście potrzebny. Pamiętajmy, że w kuchniach, łazienkach lub warsztatach, stopień ochrony powinien być wyższy.

Nasze gniazdka hermetyczne OSPEL

Firma Ospel produkuje gniazdka bryzgoszczelne od wielu lat. W produkcji stosujemy najnowsze technologie, wysokiej jakości materiały i dbamy o estetykę naszych gniazdek. W seriach OSPEL przygotowaliśmy gniazdka bryzgoszczelne w gamie modnych kolorów dla każdego typu i stylu pomieszczenia. Szczególną uwagę zwróciliśmy na bezpieczeństwo. Klapki i uszczelki naszych gniazdek wykonane są z solidnych i przede wszystkim trwałych tworzyw. Co więcej, nasze gniazdka produkowane są w całości w Polsce. Jesteśmy pewni, że klienci docenią ich jakość i wykonanie.

Wszystkich Państwa zainteresowanych ofertą gniazd hermetycznych zapraszamy do autoryzowanych sklepów i do skorzystania z katalogu. Listę sklepów odnajdą Państwo w sekcji Gdzie kupić a partnerów handlowych zapraszamy do sekcji kontakt.