• PlPolski
    • EnEnglish

Gniazda natynkowe

Gniazda natynkowe – bezpieczeństwo, praktyka czy oryginalny design?

Gniazdka elektryczne dzielą się na kilka kategorii. Jedną z nich jest ta, która decyduje o tym, czy gniazdko zostanie zainstalowane bezpośrednio na ścianie, czy pod tynkiem. Jeśli kontakt nie wymaga skuwania ścian lub z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, mówimy o gniazdku natynkowym.

W ubiegłych dekadach gniazdka natynkowe montowane były głównie w tych pomieszczeniach, w których estetyka kontaktu nie była ważna lub w tych, gdzie użycie innego typu gniazdka nie było możliwe. Bezpieczeństwo takich gniazdek pozostawiło wiele do życzenia. Na szczęście obecnie standardy produkcji gniazdek natynkowych są bardzo wysokie. Oprócz tego, gniazdka natynkowe często wyposażone są dodatkowo w hermetyczne klapki zabezpieczające, chroniące instalacje elektryczną przed przepięciem z powodu np. wody lub wilgoci.

Po dziś dzień gniazdka natynkowe najczęściej występują w magazynach, garażach, przyziemiach lub na werandach. Wyposażone są dodatkowo w światełko, aby łatwo je było zlokalizować wszędzie tam, gdzie być może nie ma wystarczającego oświetlenia.

Przede wszystkim jakość

Gniazda natynkowe występują w bardzo bogatej ofercie i istnieje ich wiele rodzajów: od pojedynczych przez podwójne, do potrójnych, z uziemieniem lub bez. To, co liczy się najbardziej poza aspektem ergonomicznym to to, aby gniazda natynkowe pochodziły od sprawdzonego producenta wykorzystującego tworzywa wysokiej jakości. Jest to ważne dlatego, że w warunkach warsztatowych, garażowych lub hali magazynowej wystające gniazdka natynkowe są bardziej narażone na uszkodzenia niż inne typy kontaktów. Takie gniazdka od lat produkuje firma Ospel.

Należy podkreślić, że jeśli zamierzamy instalować gniazdo natynkowe w pomieszczeniu o dużej wilgotności lub zmianach temperatury (co może powodować np. skraplanie się wody), koniecznie dobierzmy gniazdko natynkowe hermetyczne z odpowiednim stopniem blokowania napływu wilgoci lub wody.

Gniazda i instalacja natynkowa

Zdarza się, że pomieszczenie nie tylko wymaga montażu gniazdek natynkowych, ale cała instalacja prowadzona jest również natynkowo. Oznacza to, że zabezpieczone przewody elektryczne znajdują się na zewnątrz ścian. Powodem zastosowania takiej instalacji jest łatwy i szybki dostęp do wszystkich jej elementów.  To bardzo praktyczne rozwiązanie.

Co więcej, gniazda elektryczne natynkowe w instalacji tego samego rodzaju są łatwe w montażu. Elektryczne gniazda natynkowe montowane są zwykle za pomocą śrub do ściany lub innej wybranej powierzchni. 

Na koniec: Gniazda natynkowe w nowoczesnych wnętrzach

Niezwykle popularnym trendem w wystroju wnętrz jest ostatnio śmiały i bezkompromisowy styl industrialny. W odważny sposób łączy on elementy kojarzone dotychczas głównie z halami przemysłowymi z eklektyczną aranżacją mieszkalną. Tego typu rozwiązania możemy dziś spotkać w wielu restauracjach, klubach i barach, ale również coraz częściej w prywatnych domach. Gniazdka natynkowe ewoluowały więc z praktycznych do modnych elementów dekoracyjnych.

Wszystkich Państwa zainteresowanych ofertą gniazd natykowych zapraszamy do autoryzowanych sklepów i do skorzystania z katalogu. Listę sklepów odnajdą Państwo w sekcji Gdzie kupić a partnerów handlowych zapraszamy do kontaktu z firmą w sekcji Siedziba.