• PlPolski
    • EnEnglish

Najnowsze trendy wnętrzarskie na rok 2022

Nawet indywidualista przyzna, że  istnieją pewne zmiany i nowe kierunki w projektowaniu, które inspirują nas wszystkich do przekształcania otoczenia. W minionym roku przyciągnęły nas barwy ziemi, kojarzone przede wszystkim z harmonią i wyciszeniem. Królowały materiały organiczne, takie jak terakota, trawertyn i bambus, naśladujące naturalne środowisko we wnętrzu domu. Trendy ekologiczne przebiły się do głównego nurtu i wygląda na to, że zostaną z nami na najbliższy czas.   

Jednak w modzie nic nie może trwać wiecznie. Nawet klasyczne i tradycyjne formy, poddają się wpływom obecnych nurtów. Te zaprezentowane podczas mediolańskiego Supersalone we wrześniu 2021 nie pozostawiają złudzeń. Przed nami kilka ciekawych, a niekiedy nawet zaskakujących nowości, które zapewne ucieszą amatorów wystroju wnętrz.

Trwałość, zrównoważony rozwój i wielofunkcyjność

W zgodzie z  zadomowionym już trendem vintage, wykorzystującym elementy wystroju z poprzednich epok np. lat 70-tych lub 80-tych, projektanci pragną tworzyć meble do użytku we wszystkich przestrzeniach mieszkalnych, jednocześnie nie rezygnując z estetyki, komfortu, a nawet luksusu. Zamiast jednej funkcji, zaczyna liczyć się możliwość dostosowania przedmiotów do naszych wymogów na różnych etapach życia. Wracają meblościanki i konstrukcje modułowe. Co istotne, dostosowanie to wykracza poza trywialne zmiany jak np. zmiana koloru. Jest to podejście minimalistyczne, ale nie pozbawione finezji. W Ospel tę koncepcję realizujemy między innymi przy pomocy gniazdek z ładowarką USB , oszczędzających miejsce i dbających o estetykę wnętrza.

Trend ten jest odpowiedzią projektantów na jedno z najważniejszych pytań targów w Mediolanie, czyli na zagadnienie o zrównoważonym rozwoju ( z ang. Sustainability). Stąd też nacisk na wielofunkcyjność, materiały biodegradowalne i recycling.

Miękko, okrągło i …nisko

Wszystkie prognozy na 2022 zapowiadają nadejście mody na zaokrąglenia, obłe kształty i organiczne bryły. Współgrają one ze wspomnianym powyżej funkcjonalnym minimalizmem, nadając mu mniej surowego, przytulnego charakteru. Szczególnie modne będą asymetryczne pół- okrągłe sofy i kanapy, fotele, które zahaczają o styl art deco oraz wszelkiego rodzaju miękkie dywany o owalnych kształtach. Co więcej, meble miękkie, tapicerowane, ale też stoliki kawowe, stracą na wysokości. Nadchodzący sezon należy bowiem do inspirowanych wpływami japońskimi nisko osadzonymi sofami pokrytymi przyjemnym w dotyku aksamitem.  

W skrócie wszystko to, co kuliste i tuż nad ziemią sprawdzi się wyśmienicie w modnym wnętrzu roku 2022.

Zaskakujące kolory

 

O tym, że zielenie, terakota i sezam rządziły w 2021 nie ma chyba wątpliwości. Natomiast ciekawostką na rok obecny niech będzie pojawienie się fioletów wśród trendów designerskich. Wczesne zapowiedzi projektantów zwiastują bowiem wejście na scenę tkanin i farb od ciepłej śliwki po intensywny wrzos. Kolor fioletowy to barwa kreatywności. W Ospel jesteśmy również nią zainspirowani. Fiolet dostępny jest między innymi  w serii Impresja (śliwka szkło)  oraz serii Karo ( lawenda).

Fiolet pobudza nasz umysł do większego wykorzystywania wyobraźni. Niewątpliwie jest też kolorem luksusu.  Warto więc zwrócić na niego uwagę projektując wystrój w tym roku.

Łącznik Impresja Śliwka - Szkło

Łącznik Impresja Śliwka - Szkło

Trendy i style roku 2022 są odbiciem ostatnich doświadczeń i tęsknot, nas klientów. Wszyscy marzymy o zdrowym i harmonijnym świecie, o przytulności własnego domu i o inspiracjach, które pobudzą nasz umysł. Wnętrze naszego domu i mieszkania może choć w małym stopniu zrealizować to marzenie.