• PlPolski
    • EnEnglish

Nowoczesne gniazdka elektryczne w domu

O gniazdku elektrycznym większość z nas myśli w czasie remontu. Ta mała część instalacji elektrycznej to niezwykle istotne urządzenie, które codziennie wpływa na wygodę naszego życia. To, gdzie je zainstalujemy i jaki typ gniazda wybierzemy, to pytania ważne, na które każdy remontujący będzie musiał znaleźć odpowiedź.  O czym więc warto pomyśleć wybierając i montując gniazdo elektryczne?

Gniazdka elektryczne w domu

Zasada ogólna głosi, że im więcej punktów elektrycznych w budynku, tym łatwiej będzie nam w późniejszym czasie aranżować wnętrza. Instalacja gniazd to przecież decyzja na lata. W idealnym świecie, każdy pokój, zanim zostanie umeblowany ma zrobiony plan wystroju. Wiemy gdzie stać będzie telewizor, a gdzie podłączymy lampy. Życie jednak często weryfikuje nasze zamysły. Pokoje zmieniają przeznaczenie, pojawiają się w nich nowi mieszkańcy, a wraz z nimi sprzęt elektryczny. Potrzebne będą więc gniazdka.

as satyna

Ile i gdzie? – montujemy gniazdka

Z reguły gniazda elektryczne instalujemy na wysokości około 20–30 cm od poziomu podłogi i w odległości 2 metrów od siebie. Ale to tylko jedna z wytycznych. Każda izba w pomieszczeniu mieszkalnym ma swoją funkcje, która determinuje minimalną liczbę potrzebnych gniazdek.

Podobnie więc, jak to ma miejsce w przypadku włączników świateł, warto pod uwagę wziąć kilka pomocnych zasad instalacji gniazdek elektrycznych:

  • Przedpokój lub korytarz– najlepiej zamontować w nim przynajmniej 2 gniazda elektryczne. Jeśli korytarz jest długi, zainstaluj jedno gniazdo na jego początku a drugie na końcu. W przyszłości odkurzanie tej przestrzeni i przyległych pokojów będzie dzięki temu o wiele prostsze.
  • Kuchnia – osprzęt w kuchni wymaga odrębnych obwodów dla urządzeń montowanych na stałe typu: lodówka, zmywarka lub piekarnik elektryczny. Gniazda dla nich umieszczone muszą być w bezpiecznym miejscu i z łatwym dostępem. Oprócz tego potrzebować będziecie co najmniej pięciu gniazd elektrycznych na tzw. małe AGD nad blatami. Nie zapomnijcie też o gnieździe dla okapu kuchennego.
  • Łazienka – tu instalacja i położenie gniazdek jest szczególnie ważna. Na szczęcie łazienki i pokoje kąpielowe rzadko zmieniają swoje przeznaczenie, więc i punkty elektryczne nie będą w nich często zmieniane. Montujmy gniazdka na wysokości 120 cm i w jak największej odległości od wanny, kabiny prysznicowej lub umywalki. W wilgotnych pomieszczeniach dobrym pomysłem jest montaż gniazdek hermetycznych z oznaczeniem IP44.
  • Pokoje mieszkalne – w salonie lub sypialni powinno być zainstalowanych gniazdek tyle, aby w przyszłości nie trzeba było używać przedłużaczy i rozdzielaczy. Są one nie tylko estetycznie wątpliwe, ale i niebezpieczne, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci i zwierzęta. Gniazdka instaluje się tu na wysokości około 25 cm nad przypodłogową listwą wykańczającą.
  • Tarasy i garaże – wysokiej jakości gniazda natynkowe są świetnym rozwiązaniem w tych miejscach, gdzie koszt prowadzenia instalacji podtynkowej byłby nieuzasadniony. Na werandzie lub tarasie zamontujmy przynajmniej dwa gniazda (często jedno z nich używane jest wyłącznie pod elektrycznego grilla). Natomiast w garażu i warsztacie gniazdek powinno być co najmniej trzy, bryzgoszczelne i na wysokości większej niż 50 cm. Dodatkowo gniazda garażowe powinny zabezpieczone być odpowiednim typem bezpieczników.

Gniazdka elektryczne jako dekoracja domu

Remontując dom myślimy o gniazdkach głownie w kontekście funkcjonalnego osprzętu elektrycznego. Jednak czas, kiedy w sklepach dostępny był tylko jeden model gniazda minął na szczęście już bezpowrotnie.  Propozycje projektantów urządzeń montowanych, a więc łączników i gniazdek, starają się odzwierciedlać główne trendy wnętrzarskiej mody. Dzięki temu wybór gniazdek jest obecnie szeroki i to nie tylko w kolorystyce, ale i w materiale wykonania oraz fakturze. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym propozycjom gniazd elektrycznych:

Gniazdka klasyczne białe

Tradycyjna biel, elegancka i prosta nadal pozostaje w modzie. Subtelne i klasyczne kształty gniazdek zawsze dobrze komponowały się w mieszkalnych wnętrzach. Pasują do pastelowych odcieni ścian praktycznie w każdym pomieszczeniu. Są też nieodzownym elementem wystroju pomieszczeń w stylu skandynawskim, tak popularnym obecnie w Polsce. Naszym zdaniem najpiękniejsze klasyczne białe kształty gniazd odnajdziecie między innymi w serii Aria oraz serii Impresja

Czarne  gniazdka

Czarne gniazdka to odpowiedz producentów na zapotrzebowanie na ciemne elementy, które pasowałyby do zdecydowanych akcentów w domu. Ciemnozielone ściany, tapety w ciemne botaniczne wzory i antracytowe kafle – wszystkie one bezbłędnie komponują się z czarnymi luksusowymi gniazdkami  i łącznikami.  Odpowiedzią marki Ospel na ten trend są między innymi czarne gniazdka w serii Sonata.

Gniazdka nowoczesne

Praktyczne, funkcjonalne, o zdecydowanej linii – takie są gniazdka nowoczesne. Idealnie komponują się ze ścianami monochromatycznymi i geometrycznymi wzorami. Ich cechą jest odważne wykorzystanie metalicznych odcieni w stylu industrialnym. Te gniazda wykonujemy ze szczotkowanego stopu niklu, cynku i miedzi. Dla miłośników takiego wykończenia wnętrz stworzyliśmy łączniki i gniazda Sonata Nowe Srebro i Sonata Stal Inox

Odważne stylizacje dla gniazd i łączników

Amatorzy wysoko stylizowanych dekoracji i rozwiązań innych niż wszystkie z pewnością docenią niezwykle reprezentacyjny osprzęt przypominający kamień lub drewno.  Ten styl polecamy nie tylko do mieszkalnych, ale i pomieszczeń usługowych, gdzie efekt wnętrza wpływa na postrzeganie oferowanego towaru.  

karo wenge

Nie tylko dla dzieci – gniazdka kolorowe

Kolorowe gniazdka i łączniki zwykle kojarzymy z pokojami dziecięcymi. Ale kolor stosować możemy przecież w wielu innych pomieszczeniach. W serii Karo znajdziecie ta przykład piękne odcienie lawendy, limonki oraz czekolady.

karo lawenda

Bez względu na to jaki styl i barwę gniazdka wybierzecie, ważne, aby podkreślały one charakter pomieszczenia oraz współgrały z pozostałymi akcesoriami.  To przecież element wystroju wnętrza równie ważny jak meble czy dywan.  

Jeśli remontujesz i dekorujesz mieszkanie sam, skorzystaj z pomocy Ospel. Dzięki naszemu  konfiguratorowi łączników i gniazd w prosty sposób dobierzesz zestaw odpowiednich gniazdek, specjalnie do Twojego pomieszczenia. Życzymy pięknych aranżacji.